Badania wariograficzne,poligraficzne badania,wykrywacz kłamstw,wariograf,poligraf

Wariograf - czy wykrywacz kłamstw pozwala odkryć prawdę?

Poligraf, popularnie zwany wariografem, to urządzenie służące do analizy reakcji organizmu człowieka na bodźce zewnętrzne. W przypadku badania wariograficznego bodźcami zewnętrznymi są pytania, zadawane przez biegłego. Początkowo wariograf wykorzystywany był wyłącznie przez organy ścigania do wykrywania sprawców różnego rodzaju przestępstw. Obecnie jednak po badania poligraficzne sięgają osoby prywatne, pragnące sprawdzić prawdomówność pracowników lub małżonka. Jak naprawdę działa wariograf? Czy badanie wariograficzne jest wiarygodne? Kiedy skorzystać z pomocy biegłego? Poznaj odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

Działanie wariografu

Wariograf - wbrew powszechnej opinii - nie wskazuje nieprawdziwych odpowiedzi osoby poddawanej badaniu. Zapisuje jedynie reakcje organizmu badanego na dane bodźce. Należy jednak pamiętać, że często zarówno osoby, mające coś na sumieniu, jak i te zupełnie niewinne, mogą obawiać się badania wariograficznego, dlatego tylko odpowiednio doświadczony ekspert może prawidłowo odczytać wyniki takiego testu. Wariograf rejestruje przewodnictwo skórne, częstotliwość oddechu oraz zmiany ciśnienia. To właśnie na podstawie tych parametrów można określić czy badany jest szczery, czy też mija się z prawdą.

Biorąc pod uwagę fakt, że wariograf nie wskazuje jednoznacznie fałszywych lub prawdziwych odpowiedzi, często może okazać się, że reakcja badanego na pytanie o imię odbiega od normy. Dzieje się tak nie dlatego, że podał on fałszywe dane - na taką reakcję może składać się wiele czynników, jak choćby chęć skorzystania z toalety czy skojarzenie z inną osobą o tym samym imieniu. Warto jednak pamiętać, że skuteczność badania wariografem sięga ponad 80%, a zatem jest on narzędziem, które może pomóc w zweryfikowaniu prawdziwych odpowiedzi.

Jak wygląda badanie wariografem?

Kiedy myślimy o wariografie, zazwyczaj wyobrażamy sobie biały pokój bez okien - jedynie z lustrem weneckim, z podejrzanym kryminalistą, podłączonym do aparatury, wijącym się pod ostrzałem pytań. To typowy obraz z filmów kryminalnych. Tymczasem jednak badanie wariografem przebiega nieco mniej widowiskowo. Oczywiście wciąż mamy do czynienia z aparaturą oraz osobą badaną, jak również z biegłym, zadającym pytania. Badanie poligraficzne zazwyczaj przebiega spokojnie, choć z pewnością jest mało komfortowe dla badanego, zwłaszcza gdy ten ma coś do ukrycia.

Podczas badania wariograficznego pytania zadaje biegły - osoba odpowiednio przygotowana i doświadczona. Pytania sformułowane są w taki sposób, aby badany mógł odpowiedzieć jedynie ,,tak" lub ,,nie". Zapomnij o tym, że badany od razu atakowany jest pytaniami typu ,,Czy zabiłeś ofiarę?" lub ,,Czy zdradzasz żonę?". Zazwyczaj badanie wariograficzne rozpoczyna się od tzw. pytań sprawdzających, np. ,,Czy w lipcu jest lato?", ,,Czy masz na imię Adam?". Wówczas wariograf zapisuje reakcje organizmu badanego podczas udzielania prawdziwych odpowiedzi. Dopiero po kilku pytaniach sprawdzających pojawiają się te, poruszające najbardziej interesujące kwestie. Warto jednak wiedzieć, że również nie są zadawane seriami, lecz przeplatane pytaniami łatwymi, oczywistymi, aby badany mógł nieco ,,odetchnąć". Podczas badania wariograficznego zazwyczaj zadaje się kilkanaście pytań, włączając w to pytania kontrolne.

Badanie wariograficzne - cena

Badanie wariografem to często jedyna metoda na odnalezienie winowajcy lub sprawdzenie prawdomówności podwładnego czy małżonka. Zazwyczaj przeprowadza się pojedyncze badanie, którego koszt wynosi ok. 400 zł. W przypadku większej liczby badań koszty te ustalane są indywidualnie. Nasza firma proponuje dojazd do klienta i kompletne badanie wariografem w dogodnym miejscu i czasie. Więcej informacji o kosztach badania wariograficznego można odnaleźć w naszym cenniku.
BADANIA WARIOGRAFICZNE - wykrywacz k�amstw,wariograf,poligraf
Igor Szczupak "PIKES"
igor.szczupak@neostrada.pl
tel.:0602-200-276
tel.:0606-389-096

 
Tworzenie stron flash